O Miejscowości

Ząb – wieś podhalańska, położona w województwie małopolskim, w powiecie Tatrzańskim, w gminie Poronin. Do 1965 roku wieś nazywała się Zubsuche.

W latach 1975- 1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego. 

Leży na wysokości 1013 m n.p.m. (najwyżej położona miejscowość w  Polsce), na północnym stoku Gubałówki. Od strony południowej graniczy z Zakopanem od północnej z Bustrykiem.U podnóża strony wschodniej znajduje się wieś Suche a po zachodniej stronie graniczy z Nowym Bystrem. Najwyższy punkt w Zębie liczy ponad 1040 m n.p.m

We wsi znajduje się drewniany kościół z 1915 r. o regionalnym wystroju wnętrza oraz obsadzony limbami cmentarz, z którego roztacza się widok na Tatry .

Wieś została założona w 1620r. Jej mieszkańcy pozostali do dziś wierni  tradycjom rolniczym i pasterskim. Wieś liczy obecnie ok. 2300  mieszkańców i prawie 400 gospodarstw rolnych. Ma własną szkołę  podstawową , remizę strażacką i ośrodek zdrowia i apteka.

Od 1964 r. działa w Zębie zespół regionalny Zbójnicek. Prezentuje on  kulturę regionu, ludowych autorów oraz zwyczaje i muzykę góralską. Drugim zespołem działającym w Zębie jest dziecięcy Mały Zbójnicek.  W Zębie urodzili się narciarze Józef Łuszczek i Stanisław Bobak, wychował się tu Kamil Stoch. W Zębie mieszkał kompozytor Henryk Mikołaj Górecki.

error: Content is protected !!